Napsali o mně

Chlumecké listy 2008

Práce se dřevem patří ke krásným lidským činnostem a přináší radost. Tato práce nutně vyžaduje schopnost vidět trojrozměrný předmět na plochém povrchu, rozložit jej a vnímat ho jako soustavu přesahujících a vzájemně se protínajících rovin. A právě toto umění mistrovsky ovládá náš spoluobčan, řezbář Jan Strejcius. Jako nástrojař vystudoval večerní průmyslovku. Se dřevem pracuje od mládí. Ani v dospělém věku však Honzu jeho největší záliba - práce se dřevem neopustila. Před časem mě Honza pozval do své skromné sbírky. Na stole rozpracované dílo a okolo celá škála dlát. Když jsme se rozhlédl, na stěnách, poličkách a všude, kde bylo jen trochu místa - Honzovy práce. Vyřezávané hudební nástroje, ženské akty, hodiny, rozpustilé rybičky s nožičkami, plastiky z mnoha druhů dřev, různé intarzie.
Napadla mě otázka, kde bere nápady a inspiraci k tak rozsáhlé škále výtvorů, které jsem mohl obdivovat všude kolem. Motivy si vymýšlím sám, nápady přicházejí samy. V mé tvorbě se odráží moje nálada, pocity či reakce na aktuální dění . Tak třeba na ty veselé rybičky s nožičkama jsem přišel v roce, kdy zde řádily katastrofální povodně. To, aby, s určitou mírou nadsázky mohly lépe před vodou utéct. Řežu převážně ze dřeva ovocných stromů, a tak záleží i na tom jakou má barvu, strukturu , nebo rozmístění suků. Dívám se na něj třeba i několik dnů, než přijde nápad. Potom si námět nakreslím, přenesu na dřevo a dám se do práce."

Antonín Fibigr

 

Novobydžovský zpravodaj

Řezbář, kterého vám v tomto čísle představím, není a přece je Bydžovák. Od roku 1980 sice bydlí v Chlumci n/C, ale od svého narození žil v našem městě, konkrétně v bývalé bednárně (ulice Karla IV), kde se opravovaly dubové sudy. A tak již od dětství malého Honzu provázela vůně dřeva, materiálu, který mu učaroval na celý život. Po základní škole se Jan vyučil nástrojařem v Kovoplastu a vystudoval večerní průmyslovku v bývalém klášteře naproti tenisu. Ač vyučen černému řemeslu, kterému se věnoval profesně, stalo se jeho největší láskou dřevo, z kterého vytváří dílka převážně veselá a hravá. Dokladem toho jsou třeba jeho ryby s nohama. "Aby mohly utéct před povodní", dodává autor na vysvětlenou. Vytváří však i "vážné" plastiky ze dřeva ovocných stromů, ořechu, třešně, aj. Ze všech prací pana Strejciuse je cítit pohoda, kterou si užívá při jejich vytváření. Až budete mít cestu do Chlumce, zastavte se u něj, ať už se zajímáte o práci se dřevem, nebo prostě máte rádi hezké věci. Tahle návštěva vás rozhodně nezklame.

Jan Skalický

 

Chlumecké listy 2009

V našem městě působí na své umělecké dráze mistr řezbář pan Jan Strejcius. Vůbec nepochybuji, že naprostá většina z našich čtenářů ho osobně zná. Před časem mistr zorganizoval v Klicperově domě nádhernou vernisáž svých uměleckých děl a bylo se vskutku na co dívat. Po této výstavě pan Strejcius věnoval jeden ze svých výtvorů naší základní umělecké škole. Jednalo se o intarzovaný houslový klíč, jako symbol hudebního umění. Nyní pan Jan Strejcius věnoval naší radnici další své dílo. Jedná se o dřevěný heraldický znak Chlumce nad Cidlinou. Je to překrásná práce v kombinaci vkládaného dubu s mahagonovým rámem a dále vím pouze to, že mistr Strejcius strávil nad touto prací 97 hodin trpělivé práce. Toto originální dílo bychom chtěli umístit do zasedací síně radnice a po její případné rekonstrukci by zde zaujalo čelní místo. Chtěl bych proto takto veřejně panu Janu Strejciusovi za všechny naše občany poděkovat, protože s takovým krásně patriotickým postojem se člověk v dnešní době moc často nesetkává, to mi jistě dáte za pravdu. Máme nově zrekonstruovanou obřadní síň. Město nyní požádalo mistra Strejciuse o možnost vytvoření uměleckých doplňků v ní a věřím, že naše radnice bude opět obohacena o kvalitníumělecká díla. Tedy ještě jednou a za všechny: mistře děkujeme!

Ing. Miroslav Uchytil

x